U godinama koje su za nama nije se obraćala posebna pažnja na mogućnosti i benefite koje bi donela kupovina ekoloških dobara, usluga ili radova
Međutim, koncept održivog razvoja doneo je potrebu da se pored ekonomskih aspekata u obzir uzmu i ekološki i socijalni elementi.
To je rezultiralo da se ekološkim nabavkama počne poklanjati sve veći značaj, posebno zbog toga što se takvom kupovinom mogu uštedeti sirovine, energija, a smanjiti zagađenje i potrošnja. U skladu sa ekološkim principima, mogu se nabaviti energetski efikasni proizvodi, energija iz obnovljivih izvora, organska hrana, te proizvodi od recikliranih materijala.
Iako je primena ovakvih odredbi u Srbiji na samom početku, odnosno, iako je okvir za razvoj ovog instrumenta postavljen kroz Zakon o javnim nabavkama te Strategiju razvoja javnih nabavki čini se da su se desili određeni pomaci u ovoj oblasti kroz usvajanje Pravilnika o minimalnim kriterijumima u pogledu energetske efikasnosti u postupku javne nabavke dobara, („Sl. glasnik RS“, broj 111/2015).
Napominjemo da je pored Zakona o javnim nabavkama u Srbiji potrebno u obzir uzeti i sledeće propise:
- Zakon o zaštiti životne sredine („Službeni glasnik RS“ br. 135/04, 36/09, 36/09 –dr. zakon, 72/09 – dr. zakon i 43/11)
- Zakon o energetici („Službeni glasnik RS", br. 145/2014)
- Zakon o efikasnom korišćenju energije („Službeni glasnik RS“, broj 25/2013) i dr.
Implementacija u praksi može da se odvija na različite načine. Jedan od načina je i izbor određenog naručioca, možda na lokalnom nivou, koji pri svojoj redovnoj kupovini može postepeno uvoditi i ekološke aspekte. Na taj način se stvara dobra praksa koju mogu da primenjuju i drugi naručioci.
Bez obzira na to, implementacija zelenih nabavki jeste proces koji zahteva postupnu afirmaciju.
Kada naručilac odluči i pokuša da identifikuje proizvode ili usluge koje će kupiti kao „zelene“, treba da uzme u obzir sledeće kriterijume:
- Ekološki značaj – važno je da bira između onih proizvoda koji u svojoj inače klasičnoj primeni mogu da imaju značajan uticaj na životnu sredinu (emisija ugljen-dioksida i ostalih komponenti baziranih na ugljeniku)
- Budžetski značaj – predmeti nabavki, koji su budžetski vrlo relevantni, imaju važan uticaj na političko i medijsko prepoznavanje
- Značaj za nacionalna tržišta – važno je da i u lokalnom okruženju „zelene“ javne nabavke ostave trag, pa izbor predmeta treba oceniti i s tog aspekta.