Kako razumeti nove planove nabavki?
Neko će možda postaviti pitanje koliko planiranje može biti zahtevno, ukoliko se u obzir uzme da naručioci sprovode nabavke sa identičnim predmetima nabavke godinama unazad. Međutim, planiranje je dug i naporan proces koji sam po sebi uključuje maksimalno angažovane kapacitete na strani naručilaca. Potrebno je dakle uključiti različite kadrove, od službenika za javne nabavke do lica koja su angažovana na konkretnom predmetu, utvrditi količine, cene, rokove isporuke i tako dalje.
Od puštanja u rad novog portala, utvrđeno je da postoji određena konfuzija sa planovima, kojoj je doprinela Kancelarija za javne nabavke. Članom 239. stav 1. Zakona o javnim nabavkama propisano je da će se postupci javnih nabavki koji su započeti pre dana početka primene ovog zakona okončati po propisima po kojima su započeti, dok je stavom 2) istog člana je propisano da su naručioci dužni da danom početka primene novog zakona plan javnih nabavki usklade sa njegovim odredbama.
Šta je sporno?
Obaveštenje Kancelarije za javne nabavke namenjeno naručiocima koje izaziva pravnu nesigurnost.
"Imajući u vidu navedeno, obaveštavamo da planovi javnih nabavki, koje naručioci pripremaju i objavljuju u skladu sa odredbama novog Zakona, mogu da sadrže samo javne nabavke za koje postupci javnih nabavki nisu pokrenuti do 1. jula 2020. godine, odnosno do početka primene Zakona.
Za postupke javnih nabavki, koji su bili predviđeni Planom javnih nabavki koji je objavljen na Portalu javnih nabavki, čiji je rad usklađen sa odredbama starog Zakona o javnim nabavkama, sva dokumentacija se objavljuje na tom Portalu javnih nabavki, a ne na novom Portalu javnih nabavki.
Ukoliko se postupak javne nabavke, koji je pokrenut u skladu sa odredbama starog Zakona, okonča obustavom postupka nakon 1. jula 2020. godine, naručilac može da izmeni plan javnih nabavki, u skladu sa članom 88. novog Zakona, ako i dalje ima potrebu za predmetnom javnom nabavkom."
Šta sve ovo znači za učesnike u postupcima javnih nabavki?
Naručioci koji nisu pokrenuli postupak javne nabavke po starom zakonu, će nepokrenute stavke iz plana za 2020. godinu morati da "presele" na novi portal, i to je suštinski njihova jedina obaveza. Pored toga, ukoliko se postupak koji je započet po starom zakonu okonča obustavom postupka, a kod naručioca i dalje postoji potreba za konkretnim predmetom nabavke ta nabavka će kroz izmenu plana biti predstavljena i na novom portalu.
A ponuđači?
Ponuđači će čini nam se do kraja 2020. godine morati da levitiraju između starog i novog portala, te starog i novog zakona. Ukoliko su zainteresovani za nabavku koja nije pokrenuta shodno odredbama starog zakona, pratiće novi portal i planove koji su objavljeni na njemu i obrnuto.
Ponuđačima skrećemo pažnju da određeni planovi koji su objavljeni po starim pravilima iz nekog razloga sadrže više informacija nego li planovi po novom. Tako su određeni naručioci u novom planu "zaboravili" da upišu procenjenu vrednost, ili su se samo naprasno setili da je oglase poslovnom tajnom. Međutim, slučajno su zaboravili da su potpun plan već objavili sa ovom informacijom na starom portalu.
Dok se situacija ne usaglasi, ponuđačima savetujemo da uporedo prate stari i novi portal, stari i novi plan i da pronađu "zlatnu sredinu".
Želimo Vam puno uspeha u javnim nabavkama!
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.ijn.rs