Kompletna obnova Spirtine kuće u koju je smešten muzej trebalo bi da bude završena u prvoj polovini naredne godine. – Na redu fasada, drvenarija, obnova zidnog slikarstva i formiranje lapidarijuma
Intarzirani parket star 165 godina koji je krasio Spirtinu kuću u Zemunu u Glavnoj ulici konačno je, posle 18 godina, restaurisan, ali svi radovi na obnovi ove kuće u kojoj je smešten Zavičajni muzej još nisu gotovi. Ostalo je da se još obnovi fasada, slike na zidu u ulaznom hodniku, mobilijar za stalnu postavku… Očekuje se da bi svi radovi mogli da budu završeni u prvoj polovini naredne godine.
– Jedinstven parket, sačinjen od osam vrsta drveta, mada se negde u dokumentaciji pominje čak i 13, konačno je posle toliko godina obnovljen. Pri izradi ovog parketa primenjen je najsavršeniji vid zanatstva jer su žlebovi parketa ručno sečeni, odnosno šlicovani, a potom ručno uklapani. Ovakav parket može da se restauriše, ali teško da bi neko od majstora na ovaj način ponovo uspeo da izradi sličnu vrstu drvenog poda. Obnova parketa, koji je pre 165 godina nabavljen u Belgiji, trajala je tri godine, a u njegovoj restauraciji učestvovali su stručnjaci Muzeja primenjene umetnosti i Narodnog muzeja – rekla je Jelena Medaković, direktorka Muzeja grada Beograda.
Restauracija oko sto kvadrata parketa, koji je godinama kočio uređenje celokupne zgrade, koštala je oko trideset miliona dinara.
„Vraćanjem u život” u prethodnim godinama teško oštećenog parketa, svi poslovi na obnovi Spirtine kuće ipak nisu završeni. Sada predstoje finalni zanatski radovi.
– Pod tim podrazumevamo obnovu drvenih parapeta, prozora i vrata koja podrazumeva njihovo poliranje, lakiranje i rekonstrukciju mehanizama za otvaranje. U planu je da se obnove od vlage oštećene slike na zidu u ulazu, izrađene u art seko tehnici, ali i da se uredi fasada izrađena u neogotičkom stilu. Zatim da se izradi mobilijar za stalnu postavku u koji će biti ugrađeni svi elementi da bi ta postavka mogla da zadovolji posetioce koji koriste moderne tehnologije. Za ove poslove tek treba da bude raspisana javna nabavka zbog čega i očekujemo da se kompletni radovi, ako sve bude kako treba, privedu kraju u prvoj polovini naredne godine – kaže Medakovićeva.
Osim uređenja Spirtine kuće, u maloj baštici iza ulaznog hodnika formira se i lapidarijum, mesto gde se obično u okviru muzeja izlažu spomenici, statue, sarkofazi…
U lapidarujumu će se, kako kaže Medakovićeva, naći artefakti nađeni na teritoriji opštine Zemun.