SrpskiSrpski     СрпскиСрпски    
 

Ponuđači, oprez!


Mere zaštite konkurencije za ponuđače u postupcima javnih nabavki
Komisija za zaštitu konkurencije donela je 26.11.2018. godine rešenje kojim je utvrđeno da su učesnici na tržištu B2M d.o.o. Beograd, Trgodunav d.o.o. Beograd, Grafo Trade d.o.o. Beograd, Master Clean Express d.o.o. Subotica zaključili restriktivni sporazum kojim su unapred dogovorili pojedinačno učešće u postupku javne nabavke broj JN br. 49/16 - Potrošni materijal za održavanje lične i kolektivne higijene, koju je sprovelo Ministarstvo odbrane, Sektor za materijalne resurse, Uprava za snabdevanje, Direkcija za nabavku i prodaju, tako što su utvrdili cene i druge komercijalne uslove, koje je sadržala svaka pojedinačna ponuda, čime su učinili povredu konkurencije iz člana 10. stav 2. tačka 1) Zakona o zaštiti konkurencije.

Istim rešenjem određena je mera zaštite konkurencije i to za svakog navedenog ponuđača pojedinačno u obliku obaveze plaćanja novčanog iznosa, i to:

  • učesniku na tržištu B2M d.o.o. Beograd, obaveza plaćanja novčanog iznosa u visini od 3% od ukupnog godišnjeg prihoda ostvarenog u 2016. godini na teritoriji Republike Srbije, što iznosi 18.730.440,00
  • učesniku na tržištu Grafo Trade d.o.o. Beograd, obaveza plaćanja novčanog iznosa u visini od 2,5% od ukupnog godišnjeg prihoda ostvarenog u 2016. godini na teritoriji Republike Srbije, što iznosi 1.728.350,00
  • učesniku na tržištu Trgodunav d.o.o. Beograd, obaveza plaćanja novčanog iznosa u visini od 2,5% od ukupnog godišnjeg prihoda ostvarenog u 2016. godini na teritoriji Republike Srbije, što iznosi 106.325,00
  • učesniku na tržištu Master Clean Express d.o.o. Subotica, obaveza plaćanja novčanog iznosa u visini od 2,5% od ukupnog godišnjeg prihoda ostvarenog u 2016. godini na teritoriji Republike Srbije, što iznosi 1.842.350,00

Naime, Komisija je dana 06.02.2017. godine primila inicijativu za ispitivanje povrede konkurencije, u kojoj se navodi da je učinjena povreda konkurencije od strane privrednih društava B2M, Grafo Trade, Trgodunav, Master Clean Express, na tržištu javne nabavke JN br. 49/16 - Potrošni materijal za održavanje lične i kolektivne higijene, koju je sprovelo Ministarstvo odbrane, Sektor za materijalne resurse, Uprava za snabdevanje, Direkcija za nabavku i prodaju (u daljem tekstu: Naručilac). Inicijativu je Upravi za javne nabavke podnelo društvo Anding Trade d.o.o. Beograd a Uprava je ovu inicijativu prosledila nadležnoj Komisiji. Podnosilac inicijative izrazio je sumnju da su se društva B2M, Grafo Trade, Trgodunav i Master Clean Express dogovarala u pogledu cena sa kojima će učestvovati u otvorenom postupku javne nabavke potrošnog materijala za održavanje lične i kolektivne higijene, JN br. 49/16 koju je sproveo Naručilac. U prilogu dopisa Podnosilac inicijative je dostavio podatke iz Zapisnika o otvaranju ponuda, za partije br. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 20 i 25, kojima je ukazao na neznatne razlike u cenama određenih ponuđača, izrazivši sumnju u istinitost njihovih izjava o nezavisnoj ponudi. Podnosilac inicijative je istakao da je time sprečena konkurencija budući da se za svaku partiju biraju najviše tri najpovoljnije ponude, a društvo B2M je, sa nekim od društava Grafo Trade, Trgodunav, i Master Clean Express, u zavisnosti od partije, zauzelo jedno od prva tri mesta u više partija. Komisija je od Naručioca pribavila kopije: svih ponuda u okviru predmetne javne nabavke, zapisnika sa otvaranja ponude broj 162-98/16 od 16.01.2017. godine i odluke o zaključenju okvirnih sporazuma br. 162-134/16 od 24.02.2017. godine u predmetnoj javnoj nabavci.

Nakon detaljne analize svih navoda i dokumentacije priložene uz predmetnu inicijativu, kao i dokumentacije koja je pribavljena od Naručioca, Komisija je osnovano pretpostavila da su privredna društva B2M, Grafo Trade, Trgodunav, Master Clean i Panonija utvrdila prodajne cene i druge uslove trgovine u predmetnoj javnoj nabavci. Osnovana pretpostavka je zasnovana na činjenicama da su navedena društva dostavila ponude za pojedinačne partije na predmetnoj javnoj nabavci sa gotovo identičnim cenama proizvoda i to u sledećim partijama:
  • B2M za partije br. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 20 i 25
  • Trgodunav za partije br. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, i 10
  • Grafo Trade za partije br. 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 20 i 25
  • Master Clean Express za partije br. 2 i 8
  • Panonija za partiju br. 1

kao i da te ponude obuhvataju proizvode od istih proizvođača.

Ponuđene cene stranaka u postupku su imale male i gotovo uvek jednake razlike u ceni iz čega je uočen obrazac koji se ponavljao za svaku od gore navedenih partija. Takođe, cene po proizvodu iz ponuda drugih ponuđača su se po iznosima nesrazmerno razlikovale od ponuda stranaka u postupku, odnosno kod drugih ponuđača nije primećena sličnost ili postojanje šablona u ponuđenim cenama, čak i kada se radi o istom proizvođaču proizvoda koje su stranke u postupku ponudile. Proizvođač dobara koje naručilac nabavlja u okviru partije br. 8, a koje su stranke u postupku nudile, je povezano lice sa jednom od stranaka u postupku, a razlike u cenama u ponudama stranaka u postupku za ovu partiju su po 0,01 RSD. Proizvođačke specifikacije koje su priložila navedena društva imaju identične potpise, poziciju i otisak pečata, kao i datum izdavanja.

Ovim tekstom želimo da ukažemo ponuđačima na mogućnost da se obrate Komisiji za zaštitu konkurencije u ovakvim i sličnim slučajevima, kako bismo se zajedno izborili za fer javne nabavke.