24
Feb 2020
Beograd na vodi se gradi, a građani Srbije i ne znaju koliko ih to košta. Srbija se pre pet godina obavezala između ostalog na kompletno raščišćavanje terena. Kako su najveći deo državnog zemljišta koristile Železnice one su i preuzele obavezu da ga očiste, a to košta.Cena rušenja, čišćenja i pripreme dela gradilišta za izgradnju Beograda na vodi za samo pet meseci promenjena je čak tri puta. Umesto prvobitno ugovorenih 114,5 miliona dinara bez PDV-a, ovaj posao je državno preduzeće Infrastruktura železnice Srbije koštala još 21,5 miliona dinara više. Ova činjenica ukazuje najmanje na to da neko u startu nije uradio svoj posao.
Potpredsednik Saveta za borbu protiv korupcije Miroslav Milićević kaže za Insajder da u javnim nabavkama uvek postoji veliki prostor za korupciju.
„Ne kažem da su sve koruptivne. Prva tačka u javnim nabavkama uvek mora da bude plan, mora da bude finansijski plan, ali vi isto tako morate izvršiti ispitivanje tržišta, vi morate znati čime raspolazete, i morate tačno znati količinu i kvalitet onoga što želite da nabavite“, ističe Milićević.
Infrastrukture železnice 19. jula 2019. godine nakon raspisivanja tendera sklapa ugovor sa konzorcijumom firmi Elita –cop, Koto i Modulor. Ugovoreni posao predvideo je uklanjanje oko tridesetak manjih i većih objekata, perona, betonskih pragova.
Samo dva i po meseca kasnije, ugovorena cena se uvećava za 4,9 miliona dinara. U istom danu donose se dve odluke o izmeni i dopuni Ugovora. U jednoj se kao razlog navodi „potreba za dodatnim rušenjem objekata koje nije bilo predviđeno Ugovorom“, a reč je o Tikveš baru sa lokalima, a u drugoj zatečeni šut od rušenja magacina 1,2,3 . Oba dokumenta potpisao je direktor Miroljub Jevtić, koji je nedavno uhapšen u slučaju oko zloupotreba u preduzeću Infrastruktura železnica.
Tu, međutim, nije stavljena tačka. Mesec dana kasnije, uz odobrenje Uprave za javne nabavke, sprovodi se hitna javna nabavka. Poziv je poslat samo konzorcijumu na čijem čelu je Elita–cop, firmi koja je dobila i prvi ugovor. Zanimljivo je da se kao obrazloženje za novo uvećanje cene, osim rušenja dve nadstrešnice ponovo navodi isti onaj šut od magacina 1,2,3 zbog kojeg je cena prethodno uvećana. Novi ugovor železnice košta još oko 16,2 miliona dinara.
Objašnjenje zbog čega je po istom osnovu – uklanjanje šuta, dva puta povećana cena, iz preduzeća Infrastruktura železnice nismo dobili.
Uprkos brojnim zahtevima i medija i nezavisnih institucija, Železnice do danas nisu saopšitle koliko je koštalo uklanjanje svega što im je pripadalo sa prostora na kome je predviđena izgradnja Beograda na vodi.
„Tu mora da bude jasna jedna osnovna stvar – građani kada se troše njihove pare imaju pravo da vrše kontrolu i mora da se objasni onome ko se bavi javnim nabavkama da to nije njegova privilegija niti njegovo stečeno pravo, to je njegova dodatna odgovornost prema građanima koja se sankcioniše“, poručuje Milićević za Insajder.
Javnost, međutim, nije dobila odgovor na pitanja koliko je ukupno koštalo državu rušenje objekata, čišćenje i priprema gradilišta što je prema ugovoru potpisanim sa arapskim investitorom bila obaveza Srbije. Takođe nije poznato ni koliko je do danas u projekat Beograd na vodi uložio arapski investitor koji u zajedničkoj firmi ima većinski udeo od 68 odsto.